Eesti English Русский.

Saar kus aeg puhkab

Muhu saar on olnud sajandeid väikeseks mereriigiks kahe väina vahel. Metsikute taimevaipade ja paadilautrite varjus kõneleb mererannik sellest, mis on toimunud siin elulainetel ja kuidas soovib elada üks muhulane oma elu. Siinsed traditsioonid räägivad jõust, mida arvestasid juba tuhat aastat tagasi hõbevalgele teele sattunud kaupmehed ja sõdalased. Muhu saarest on möödunud nii kaubalastid, postipakid, sõjasalgad kui ka tuhanded õnneotsijad ja töölised.

Viikingiajal korraldati röövretki naabermaadesse, korjati möödujatelt makse ja turvati mereteed läbi Väikese väina. 1227 a. toimus Linnuse maalinna all lahing Mõõgavendade ordu ja kohalike elanike vahel, mille tagajärjel allutati Eesti territoorium võõrvõimule järgnevateks pikkadeks sajanditeks. 1267.aastaks kerkis Muhusse Püha Katariina kirik, mis on üks vanemaid säilinud kivikirikuid Eesti aladel. Veel tänagi on Muhu saar koht, kus aeg peatub. Loodus ja traditsioonid ei ole ajas palju muutunud. Seda tõestab ka turismitoodete valik, mis põhineb suuresti esivanemate pärandil. Muhus on võimalus puhata metsikutel randadel, õppida tundma sajandivanuseid kalurikülade traditsioone ja hästi säilinud muinaskultuuri paikasid, avastada haruldasi taime- ja linnuliike ning nautida kohalikku fokloori. Ka siseturistile on puhkus saarel tükike avastamata Eestimaad. Lisaks elustuvad siin üldtuntud Juhan Smuuli kirjandusteosed, mis räägivad rannarahva elust ja homoorikatest kokkupuudetest linnarahvaga.
 
Muhu aastasadu muutumata külamiljöö ja maastik kutsuvad otsima endale pelgupaika saarel. Külalisi teenindatakse sajandite vanustes palkmajades ja kõikjal kuuleb tutvustusi ka võõrkeeltes. Vahemaad erinevate vaatamisväärsuste vahel ei ole pikad ning seetõttu on suurepärane võimalus liikuda ka jalgrataste, hobuste ja paatidega.
Muhus on esile toodud rannarahva kultuur muinasajast tänapäevani. Kõik sihtkoha tooted seisavad Eesti kultuuri elujõulisuse eest. Läbi erinevate turismipakettide ja koolitusprogrammide väärtustatakse jõudsalt ka ökoloogilist tasakaalu ning tuuakse esile looduslähedane mõtteviis. Tere tulemast!